“Bij Outback Explorers is er rust om diepere lagen aan te boren”

Geen druk van de schoolbel ervaren, maar rust en tijd hebben om diepere lagen aan te boren. Dat vindt adventure therapeut Ard-Jan Kaan (54) zo mooi aan het werk voor Outback Explorers. “Bovendien is buiten bezig zijn een grote kracht. Je komt dan eerder bij jezelf.”

‘Waarom snel als het langzaam kan?’ Deze quote van Karel Post spreekt Ard-Jan erg aan. “Ik werk al twintig jaar in het onderwijs en daar moet alles efficiënt zijn. Altijd voel ik de druk van de bel. Bij Outback Explorers is er rust en tijd om verder te gaan en diepere lagen aan te boren. Dat vind ik heel mooi”, vertelt Ard-Jan. Hij is getrouwd, vader van vier kinderen, gymdocent en decaan van de havo. Sinds vorig jaar is hij betrokken bij Outback Explorers. “Het lijkt me mooi om bij jongens waar het niet lekker loopt vertraging aan te brengen en te kijken naar wat er precies aan de hand is. Vervolgens richten we ons niet op wat er allemaal fout gaat, want dan kun je hele lijsten opnoemen. Maar we kijken naar wat lukt en bouwen van daaruit verder op.”

Huilpartij

Ard-Jan werkt in de regio Gorinchem vanuit een hut in het Lingebos bij Vuren. “Liefst zo eenvoudig mogelijk, in de natuur. Die setting spreekt mij enorm aan. Dat is heel anders dan de cleane setting van een kantoor met twee stoeltjes. Veel jongens raakten de band met de natuur kwijt, terwijl daarin een grote kracht ligt. Je komt er eerder bij jezelf”, vertelt hij. “Onlangs was ik met wat vaders en zoons in de Ardennen. Het regende en we gingen klimmen. Bij één veroorzaakte het een huilpartij. Er kwam veel los. Toen ervaarde ik hoe krachtig zo’n buitenactiviteit kan zijn. Uiteindelijk besloot hij tóch te gaan klimmen. Later praatten we erover door en zag ik een trots gezicht. Het was een onvergetelijk moment voor hem.”

Motorische vaardigheden

Ard-Jan neemt vanuit het onderwijs een bak aan ervaring mee, zo geeft hij aan. “Die wil ik graag inzetten voor de cliënten en voor Outback Explorers. Ik geef ook bijles voor gym als docent MRT (motorische remedial teaching). Hiervoor ontwikkelde ik een heel plan door de jaren heen. Dit zet ik nu om in MRT Adventure based”, vertelt hij. “Ik ben er namelijk van overtuigd dat de motorische ontwikkeling de basis vormt van de gehele ontwikkeling. Als je je motorische vaardigheden goed ontwikkelt, ontstaan er neurologisch meer verbindingen wat ook effect heeft op cognitief en sociaal gebied. Het lijkt me gaaf om dit in een natuurlijke omgeving te gaan doen.”

Groepsnorm

Ard-Jan kijkt er ook naar uit om met groepen aan de slag te gaan. “Als gymdocent geef ik al lessen groepsdynamica. Ik vind het boeiend om nu als buitenstaander in groepen te komen en te onderzoeken wat de groepsnorm is, wie die norm bepaalt, hoe de groep erop reageert en of er kinderen of personen zijn die eronder lijden. Het lijkt me mooi om zo docenten of leidinggevenden inzicht in een groep te geven”, zegt hij. “Onlangs begeleidde ik de hele dag een jongen. Hij was meteen eigen met me en gaf zich direct bloot. Ik vond het mooi om te merken dat ik toegankelijk voor hem ben. Dat is voor mij een bevestiging dat ik de goede stap maakte om aan de slag te gaan bij Outback Explorers.”